Wycieczka szkolna do Torunia – co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Kiedy zaplanować wycieczkę do Torunia?

 

Jest zima, a toruńskie atrakcje turystyczne już czują zbliżający się wysoki sezon. Jeśli nie zaplanowaliście wiosennej wycieczki do Torunia dla swoich uczniów zimą to musicie się spieszyć. Sezon wycieczkowy rozkręca się na dobre w połowie kwietnia. Kulminacja następuje na przełomie maja i czerwca. Te dni znikają z kalendarza jako pierwsze. Nawet w ostatnim tygodniu roku szkolnego gościmy w Toruniu wiele grup dziecięcych. Domyślacie się, że w mieście są wtedy prawdziwe tłumy.
Najbardziej przezorni organizatorzy, biura podróży rezerwują wejścia już w październiku, jeśli jednak Wy zaczynacie później to nie martwcie się, z naszym poradnikiem pójdzie Wam gładko.

 

Rezerwacja miejsc w atrakcjach. Jak nie zwariować?

 

Niektóre atrakcje mają swój własny system internetowej rezerwacji biletów. Spośród najpopularniejszych są to Żywe Muzeum Piernika i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Kluczową sprawą jest chwila otwarcia systemu rezerwacji na nowy sezon wycieczek szkolnych. Najczęściej ma to miejsce w grudniu lub na samym początku stycznia. Zdradzimy Wam, że miejsca w Żywym Muzeum Piernika wyprzedają się jak świeże bułeczki już w ciągu kilku pierwszych dni. Większość atrakcji prowadzi zapisy grupowe mailowo.

Co zrobić, gdy nie uda Wam się załapać? Bądźcie cierpliwi i sprawdzajcie regularnie, czy pożądana godzina się nie zwolniła. Rezerwacje bez potwierdzeń lub zadatków przepadają. To otwiera możliwość wizyty kolejnym chętnym grupom. Najpopularniejsze obiekty uruchamiają dodatkowe godziny wstępu. Pytajcie o taką możliwość i pamiętajcie, że zwykle bilety są nieco droższe. Ponadto dowiadujcie się, czy prowadzone są listy rezerwowe. W Domu Legend zawsze staramy się, tworzyć takie kolejki chętnych i zazwyczaj udaje się zmieścić.

Nie idźcie na żywioł. W sezonie kwiecień – czerwiec do atrakcji z określoną liczbą miejsc, jak np. Planetarium, Dom Legend Toruńskich, Żywe Muzeum Piernika bez wcześniejszej rezerwacji nie macie szans się dostać. Najbardziej rozchwytywane są godziny w  środku dnia tj. od 11 do 15, ze względu na dużą liczbę wycieczek jednodniowych. Najłatwiej załapać się na późne popołudnia.

 

Gdzie zjeść w Toruniu?

 

W kwestii rezerwacji podobnie rzecz ma się z obiadami. Nawet najpopularniejszy fast food serwujący hamburgery przyjmuje wcześniejsze zapisy. Znalezienie miejsca dla 50 osób na starówce w porze obiadowej w czerwcu graniczy z cudem. Dużym wzięciem cieszą się bary mleczne w Toruniu, w centrum znajdziecie trzy: Bar Małgośka, Bar Katarzynka i Bar Pod Arkadami. Korzystając z baru musicie pamiętać, że nie spędzicie w nim godzinki na poobiednim odpoczynku. Kolejna grupa przyjmowana jest zwykle po 30 minutach. Najważniejsze jednak, że ciepłe jedzenie będzie już na Was czekało.

 

W Toruniu wszędzie blisko

 

Większość atrakcji dla dzieci położna jest na starówce. To bardzo zwarty, kompaktowy obszar, na którym w odległości 5-10 minut drogi odnajdziecie minimum kilkanaście muzeów, teatrów, miejsc prowadzących warsztaty i interaktywne pokazy odwiedzanych regularnie przez młodych turystów. Między nimi będziecie poruszać się tylko i wyłącznie piechotą. Pamiętajcie jedynie, by do każdego podanego przez atrakcję czasu trwania zwiedzania dodać 10-15 minut na sprawy techniczne: szatnię, toalety i nieodłączny sklepik z pamiątkami.

 

Podsumowanie

 

Wiosenne wycieczki planujcie jesienią, rezerwujcie najpóźniej w styczniu. Wymarzony plan wycieczki rzadko udaje się zrealizować, na etapie bukowania wizyt w atrakcjach przygotujcie się na zmiany i zachowajcie elastyczność.  Na szczęście w Toruniu ich nie brakuje. Pytajcie! Możecie polegać na doświadczeniu ludzi obsługujących atrakcje turystyczne i podążać za ich wskazówkami.