Cieszymy się, że zgłaszacie się do nas pytając o detale związane z planowaniem pobytu w mieście. Obawiacie się, czy zdążycie przejść z jednego miejsca do drugiego, ile czasu zajmują atrakcje itd.
Postanowiliśmy zrobić dla Was przykładowy plan wycieczki do Torunia. W tym przypadku jednak, kładziemy nacisk nie na dobór atrakcji, bo te zależą od Waszych zainteresowań, lecz na sprawy organizacyjne, praktyczne.
Jak zaplanować wycieczkę do Torunia?
09:30 przyjazd do Torunia.
Miejsca w otulinie zespołu staromiejskiego (starówki) gdzie można zatrzymać autobus by wypuścić grupę :
Bulwar Filadelfijski, nad Wisłą, w okolicy mostu im. Piłsudskiego
Al. Solidarności przed CKK Jordanki,
ul. św. Jakuba,
ul. Skrzyńskiego, koło dworca PKP Toruń Miasto,
ul. Ks. Popiełuszki 1, obok Hotelu Ibis
Pierwszą atrakcję radzimy planować min. 30 min. po przyjeździe. To w razie lekkiego opóźnienia. Młodsze dzieci powoli opuszczają autobus – organizacja wysiadania zajmuje nawet 10 minut. Dojście do atrakcji to max. 15 minut.
10:00 – 11:00 np. Dom Legend Toruńskich – pokaz
Wystarczy być na miejscu 5 min. przed 10:00, nie dysponujemy przestrzenią oczekiwania na wejście.
Po pokazie jest okazja do zakupu pamiątek w firmowym kramie.
W każdej atrakcji jest okazja do skorzystania z toalety. Radzimy nie “wysyłać” wszystkich dzieci na raz do toalety, rzadko która atrakcja ma tyle kabin by w ciągu 5 minut skorzystało z nich 50 osób. 😉
11:00 – 12:30 spacer po starówce z przewodnikiem miejskim
Przewodnicy stale pracują z grupami “autokarowymi”, czyli ok. 50-osobowymi. Warto jednak mieć na uwadze, że średniowieczne ulice są wąskie, a grup wycieczkowych krążących po lubianych miejscach – kilkadziesiąt. W zw. z tym korzystnie jest wynająć dwóch przewodników i dzięki temu mieć lepszy komfort odbioru. Mała grupa sprawniej się porusza i łatwiej mieści na niewielkiej przestrzeni np. przed Domem Kopernika.
Publiczna, płatna toaleta na starówce mieści się np. w piwnicach Ratusza Staromiejskiego.
Przewodnik może odebrać Was z poprzedniej atrakcji i poprowadzić trasę spaceru tak, by skończył się przy następnej atrakcji.
12:30 – 12:45 przerwa na przekąski, drugie śniadanie.
Na kilka minut grupa może usiąść i odpocząć przed Planetarium, albo na ławkach przed pocztą na Rynku Staromiejskim.
13:00 – 14:00 np. Planetarium (tu dostępne są trzy opcje do wyboru: seans, Geodium lub baza Mars)
Warto być na miejscu 15-10 min. przed 13:00, gdyż sala projekcyjna Planetarium jest obszerna, wchodzi do niej kilka wycieczek na raz, potrzebują czasu by się rozlokować.
14:15 – 15:00 obiad
Obiad powinien być zarezerwowany z wyprzedzeniem. Niestety w maju lub czerwcu w porze obiadowej może nie być miejsc w barze czy restauracji. Ponadto, lokal musi się przygotować na tak liczną grupę gości jak wycieczka szkolna. Polecamy restaurację położoną po sąsiedzku – U Kucharzy na Szerokiej 37. Pytajcie o oferty dla grup!
15:00 – 15:45 tzw. czas wolny na zakupy pamiątek, pierników, zabawek itp.
Sklepy z pamiątkami i piernikami mieszczą się nie tylko na Rynku Staromiejskim. Warto zrobić ukłon w stronę innych sprzedawców i udać się w boczną ulicę. Polecamy ul. Żeglarską, Kopernika, Piekary, pod Krzywą Wieżą. Tam unikniecie tłumu.
16:00 – 17:20 np. Żywe Muzeum Piernika
Na miejscu wystarczy być 5-3 minuty przed 16:00. Strefa wejściowa – poczekalnia jest mała. Z toalety i szatni skorzystacie dopiero po okazaniu biletu i wejściu na salę pokazową.
Muzeum posiada obszerny, doskonale zaopatrzony firmowy sklep z piernikami!