Co robić zimą w Toruniu

Co robić zimą w Toruniu?


Szukasz miejsca, w którym spędzisz przerwę świąteczną albo ferie z pociechami? A może po prostu chcesz wybrać się zimą na weekend do innego miasta? Odwiedź Toruń! To miasto pełne atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wybierając się w nasze strony, wolny czas wypełnisz po brzegi wizytami w ciekawych miejscach oraz spacerami pośród średniowiecznych ulic.

 

Co zwiedzić w Toruniu w okresie zimowym?


W pierwszej kolejności warto przejść się malowniczą starówką, która pokryta śniegiem oraz udekorowana świątecznymi ozdobami będzie jeszcze bardziej urokliwa. Obok pomnika Kopernika około 6. grudnia pojawia się okazała choinka. W dawnym Ratuszu Staromiejskim, gdzie dziś mieści się Muzeum Okręgowe można wspiąć się na wieżę i podziwiać zimową panoramę miasta. 40-metrowa średniowieczna wieża czynna jest od g. 10 do 16.

W niewielkim oddaleniu od Rynku Staromiejskiego, przy kinie Cinema City na Czerwonej Drodze znajduje się pomnik Kargula i Pawlaka, bohaterów popularnego filmu „Sami swoi”. Tego rodzaju atrakcja z pewnością spodoba się dorosłym, którzy będą mogli wrócić wspomnieniami do filmowego przeboju czasów swojej młodości. To również dobre miejsce do zdjęć, Kargul i Pawlak stoją wprost na chodniku i spoglądają na bryłę nowoczesnego kina.

Podobnie zaaranżowana figura – dostępna na wyciągnięcie ręki to posążek pieska Filusia. Stoi na ul. Chełmińskiej prowadzącej na Rynek Staromiejski. Czytelnicy czasopisma Przekrój z pewnością znają historyjkę obrazkową o profesorze Filutku i jego psie.  Filutek, pełen ciepłego humoru komiksowy pasek to najbardziej rozpoznawalna praca Zbigniewa Lengrena. Pomnik jest urokliwą formą upamiętnienia autora, który przez część swego życia mieszkał w Toruniu. W okresie zimowym profesor Filutek w postaci świetlnej dekoracji pojawia się u boku Filusia.

Toruń pełen jest pomników, które możecie oglądać z bliska. Przy ulicy Królowej Jadwigi napotkacie dziewczynę niosącą kosz pierników. Znajdziecie w nim serca i najbardziej charakterystyczne, wyróżniające się kształtem katarzynki. Czy ta delikatna niewiasta to jakaś toruńska piernikarka, a może legendarna Katarzyna? Malutki kudłaty piesek ciągnie ją za rąbek sukni. Figura nawiązuje do piernikarskich tradycji Torunia. Szczególnie trafne jest jej położenie na Nowym Mieście, wszakże to tu w XIX wieku działały wielkie fabryki pierników Gustawa Weese (przy ul. Strumykowej) i Herrmanna Thomasa (przy Rynku Nowomiejskim /ul. św. Jakuba).


Jakie atrakcje w Toruniu warto wybrać zimą?


O każdej porze roku warto odwiedzić toruńskie Planetarium przy ul. Franciszkańskiej. Zobaczysz tam spektakularne pokazy astronomiczne trwające około 40 minut. Opowiadają o odległych galaktykach, planetach Układu Słonecznego czy wielkości Wszechświata. Dzięki temu pełnią funkcję nie tylko rozrywkową, ale też edukacyjną. Możesz wybrać się do Planetarium z dziećmi w wieku szkolnym, młodsi widzowie czasami nie lubią ciemności i nieruchomego siedzenia w fotelu. Warto mieć to na uwadze. To wspaniałe pierwsze spotkanie z kosmosem, okazja do rozbudzenia pasji i naukowych zainteresowań. Od 7.grudnia 2022 do 29.stycznia 2023 Planetarium będzie nieczynne ze względu na remont.

 

 

Kina, teatry i koncerty w Toruniu

Atrakcją idealną dla wszystkich miłośników muzyki oraz teatru jest wielofunkcyjne Centrum Kulturalno – Kongresowe Jordanki. Położone jest w bezpośrednim otoczeniu Starówki, przy Al. Solidarności i służy jako siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Balet, muzyka klasyczna, przestawienia teatralne z gwiazdorską obsadą i koncerty muzyki popularnej – wszystko to w oszałamiającej sali CKK Jordanki. Nowoczesna bryła oraz nietypowe użycie cegły będą dużą ciekawostką dla pasjonatów nowoczesnej architektury.

 

 

 

Niektórzy, zupełnie niesłusznie rezygnują ze spaceru w stronę Rynku Nowomiejskiego. W średniowieczu funkcjonowały dwa miasta – Stare Miasto i Nowe Miasto Toruń. Na rynku, tam gdzie niegdyś znajdował się ratusz nowomiejski w 1. połowie XIX wieku wzniesiono zbór ewangelicki. Czerwona, centralnie postawiona budowla z wieżą, zegarami i wiatrowskazem w kształcie żaby to dziś Kino Camerimage. Kameralna sala z kolumnami i bardzo wygodnymi fotelami dla 104 osób zaprasza na projekcje zarówno nowych jak i starych i bardzo starych filmów. Czeka bardzo ciekawy wybór tytułów oraz okazjonalne projekcje, np. kina grozy w okolicach halloween. Warto zapolować na jakąś perełkę, albo ulubiony film, który chcielibyście sobie odświeżyć.

Toruński Jarmark świąteczny 2022

Zimą nie można zapomnieć o jednej z najpopularniejszych atrakcji miasta, czyli toruńskim jarmarku bożonarodzeniowym. Od 26 listopada do 20 grudnia na Rynku Staromiejskim urządzone będą kramy, rozstawią się garnce z grzanym winem, zaczną pachnieć gorące przekąski. Wśród dźwięków świątecznych piosenek będziecie mieli okazję do zakupu upominków i dekoracji. Jarmark Bożonarodzeniowy to także karuzele dla najmłodszych, akcje charytatywne, występy grup artystycznych na scenie i wiele więcej. Spotkajmy się w Toruniu!