Program wycieczki szkolnej do Torunia

Plan pobytu w Toruniu.

 

Jak efektywnie spędzić 1 dzień na starówce?

 

Cieszymy się, że zgłaszacie się do nas pytając o detale związane z planowaniem pobytu w mieście. Obawiacie się, czy zdążycie przejść z jednego miejsca do drugiego, ile czasu zajmują atrakcje itd.

Postanowiliśmy zrobić dla Was przykładowy plan wycieczki do Torunia. W tym przypadku jednak, kładziemy nacisk nie na dobór atrakcji, bo te zależą od Waszych zainteresowań, lecz na sprawy organizacyjne, praktyczne.

 

 

 

 

 

Jak zaplanować wycieczkę do Torunia?

 

09:30 przyjazd do Torunia.

  • Miejsca w otulinie zespołu staromiejskiego (starówki) gdzie można zatrzymać autobus by wypuścić grupę :

Bulwar Filadelfijski, nad Wisłą, w okolicy mostu im. Piłsudskiego

Al. Solidarności przed CKK Jordanki,

ul. św. Jakuba,

ul. Skrzyńskiego, koło dworca PKP Toruń Miasto,

ul. Ks. Popiełuszki 1, obok Hotelu Ibis

  • Pierwszą atrakcję radzimy planować min. 30 min. po przyjeździe. To w razie lekkiego opóźnienia. Młodsze dzieci powoli opuszczają autobus – organizacja wysiadania zajmuje nawet 10 minut. Dojście do atrakcji to max. 15 minut.

 

10:00 – 11:00 np. Dom Legend Toruńskich – pokaz

  • Wystarczy być na miejscu 5 min. przed 10:00, nie dysponujemy przestrzenią oczekiwania na wejście.
  • Po pokazie jest okazja do zakupu pamiątek w firmowym kramie.
  • W każdej atrakcji jest okazja do skorzystania z toalety. Radzimy nie “wysyłać” wszystkich dzieci na raz do toalety, rzadko która atrakcja ma tyle kabin by w ciągu 5 minut skorzystało z nich 50 osób. 😉

 

11:00 – 12:30 spacer po starówce z przewodnikiem miejskim

  • Przewodnicy stale pracują z grupami “autokarowymi”, czyli  ok. 50-osobowymi. Warto jednak mieć na uwadze, że średniowieczne ulice są wąskie, a grup wycieczkowych krążących po lubianych miejscach – kilkadziesiąt. W zw. z tym korzystnie jest wynająć dwóch przewodników i dzięki temu mieć lepszy komfort odbioru. Mała grupa sprawniej się porusza i łatwiej mieści na niewielkiej przestrzeni np. przed Domem Kopernika.
  • Publiczna, płatna toaleta na starówce mieści się np. w piwnicach Ratusza Staromiejskiego.
  • Przewodnik może odebrać Was z poprzedniej atrakcji i poprowadzić trasę spaceru tak, by skończył się przy następnej atrakcji.

 

12:30 – 12:45 przerwa na przekąski, drugie śniadanie.

  • Na kilka minut grupa może usiąść i odpocząć przed Planetarium, albo na ławkach przed pocztą na Rynku Staromiejskim.

 

13:00 – 14:00 np. Planetarium (tu dostępne są trzy opcje do wyboru: seans, Geodium lub baza Mars)

  • Warto być na miejscu 15-10 min. przed 13:00, gdyż sala projekcyjna Planetarium jest obszerna, wchodzi do niej kilka wycieczek na raz, potrzebują czasu by się rozlokować.

 

14:15 – 15:00 obiad

  • Obiad powinien być zarezerwowany z wyprzedzeniem. Niestety w maju lub czerwcu w porze obiadowej może nie być miejsc w barze czy restauracji. Ponadto, lokal musi się przygotować na tak liczną grupę gości jak wycieczka szkolna. Polecamy restaurację położoną po sąsiedzku – U Kucharzy na Szerokiej 37. Pytajcie o oferty dla grup!

 

15:00 – 15:45 tzw. czas wolny na zakupy pamiątek, pierników, zabawek itp.

  • Sklepy z pamiątkami i piernikami mieszczą się nie tylko na Rynku Staromiejskim. Warto zrobić ukłon w stronę innych sprzedawców i udać się w boczną ulicę. Polecamy ul. Żeglarską, Kopernika, Piekary, pod Krzywą Wieżą. Tam unikniecie tłumu.

 

16:00 – 17:20 np. Żywe Muzeum Piernika

  • Na miejscu wystarczy być 5-3 minuty przed 16:00. Strefa wejściowa – poczekalnia jest mała. Z toalety i szatni skorzystacie dopiero po okazaniu biletu i wejściu na salę pokazową.
  • Muzeum posiada obszerny, doskonale zaopatrzony firmowy sklep z piernikami!