Wycieczka szkolna do Torunia

Jak zaplanować wycieczkę do Torunia?

 

 

Pragniemy podzielić się z Wami wskazówkami, spostrzeżeniami z życia turystycznego Torunia. Sądzimy, że ułatwią Wam przygotowanie się do wycieczki szkolnej do Torunia. Jeśli jedziecie do miasta Kopernika i pierników po raz pierwszy lub jesteście świeżo upieczonymi organizatorami – ten tekst jest dla Was.

Nie chcemy nikogo straszyć 😉 ale wycieczka klasowa do Torunia wiosną to wyższa szkoła jazdy!

 

Oto 7 rzeczy, których nie możesz przeoczyć wybierając się do Torunia w maju i czerwcu 2023.

 

 

1. Planowanie dnia

Podczas jednodniowego pobytu w Toruniu korzystajcie z max. 4 aktywności. W przypadku młodszych dzieci – sugerujemy max. 3 aktywności.  Zwiedzanie z przewodnikiem także się do nich zalicza. Podczas 8 godzin pobytu można zmieścić aż 5 godzin atrakcji (czyli zwykle 4 miejsca do odwiedzenia) .  Trzeba jednak rozważyć, czy to konieczne.  Z jednej strony dzieci muszą być czymś zajęte, z drugiej zaś nie powinny być przemęczone nadmiarem bodźców. Jeśli to możliwe róbcie przerwy między atrakcjami, nie planujcie ich dosłownie pod rząd.

Tak czy owak Toruń w 1 dzień to przyjemność, takie zwiedzanie pozostawia niedosyt i głowę pełną wrażeń.

 

2. W jakiej kolejności zwiedzać poszczególne atrakcje?

Na początku pobytu proponujemy korzystać z aktywności wymagającej największego skupienia, świeżości umysłu. Tu sugerujemy zwiedzanie z przewodnikiem.  Na koniec wycieczki  warto odwiedzić miejsce, w którym można choćby usiąść – np. Planetarium, teatr Baj Pomorski.

Jeśli chodzi o odwiedziny w Domu Legend Toruńskich, wielu naszych Gości zwracało uwagę na to, że zwiedzanie miasta po pokazie jest znacznie ciekawsze. Można wówczas „na żywo” zobaczyć miejsca o których usłyszało się w legendach.

 

3. Czy rezerwacje miejsc są konieczne?

Rezerwacje atrakcji i obiadów w Toruniu są naprawdę niezbędne. W najgorętszych miesiącach (od poł. kwietnia do końca roku szkolnego) chętnych do odwiedzenia np. Żywego Muzeum Piernika jest wielokrotnie więcej niż dostępnych miejsc. Kilkunastu wolnych stolików w popularnej restauracji z hamburgerami też raczej nie będzie. Większość atrakcji turystycznych Torunia to niewielkie obiekty.  Np. w Domu Legend mieścimy tylko 50 osób na raz.

 

4. Rezerwacja = zakup biletów

Jest jeszcze jedna rzecz związana z rezerwacjami atrakcji. W większości przypadków jest ona równoznaczna z zakupem biletów. Zbiórkę pieniędzy na wyjazd w maju trzeba urządzić już w styczniu. Zakupy biletów z dużym wyprzedzeniem, w obliczu wciąż rosnącej popularności miasta (ok. 2,5 miliona turystów rocznie w 200 tysięcznym Toruniu) i łatwości zakupów internetowych, stają się standardem.

Lubiane atrakcje prowadzą rezerwacje mailowe lub sprzedaż internetową bo to najpewniejszy sposób, by nie zdublować rezerwacji sali / zwiedzania/ pokazu. Wszak nie ma nic gorszego niż dwie grupy turystów u bram. 😉 Pisemna forma zamówienia to najskuteczniejsza, odporna na pomyłki metoda, warto ją stosować.

Przy okazji dajemy Wam instrukcję obsługi systemu rezerwacyjnego Domu Legend.

 

5. „Przyjdziemy o innej godzinie, mamy poślizg.”

Spóźnienia nie wchodzą w grę. Jeśli mieliście wykupiony bilet na 10:00, a przyjedziecie na 10:30, to pół godziny seansu / pokazu / zwiedzania niestety będzie stracona. Zobaczycie jedynie końcówkę.  Jeśli tylko atrakcja będzie miała wolne miejsca na inną godzinę, z pewnością was wówczas zaprosi.  W większości przypadków będzie to jednak niemożliwe. We wiodących miejscach całe dnie są wyprzedane z góry. Również rozchwytywani przewodnicy mimo najlepszych chęci, nie przesuną waszej wycieczki o godzinę, bo potem odbierają inną umówioną grupę.

Ponadto, do miejsc takich jak np. Żywe Muzeum Piernika czy Niewidzialny Dom nie da się wejść w połowie zwiedzania. Wizyta nie polega na oglądaniu obiektów jak na klasycznej wystawie muzealnej. Argument „uwiniemy się w 20 minut”, niestety nie ma tu zastosowania.

 

6. Jak daleko jest do Domu Legend z Żywego Muzeum Piernika?

Toruńska starówka to bardzo zwarty, niewielki obszar. Od jednej atrakcji do drugiej w każdym przypadku dotrzecie w ciągu 3-10 minut.  Jeśli więc zadzwonicie do dowolnego miejsca, w każdym usłyszycie, że dojście do niego spod pomnika Kopernika zajmuje 5 minut. Tylko niektóre duże atrakcje położone są poza starówką, do nich dojedziecie swoim autokarem w ciągu 15 minut. Są to np. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fort IV Twierdzy Toruń.

Osobom lubiącym mieć wszystko zapięte na ostatni guzik polecamy mapy Google i opcję sprawdzania czasu dotarcia z jednego miejsca do drugiego. Ponadto, bezpośrednio naprzeciwko pomnika Kopernika w Toruniu swą siedzibę ma Ośrodek Informacji Turystycznej. Gdy będziecie na miejscu kompetentni pracownicy doradzą Wam w każdej sprawie.

 

7. Gdzie wysadzić grupę z autokaru?

Mamy niedobrą wiadomość dla wycieczek przyzwyczajonych do wysiadania na Bulwarze Filadelfijskim, nad Wisłą. W 2023 roku, prawdopodobnie do końca lata Bulwar Filadelfijski, czyli nabrzeże, jezdnia i przyległości będą w remoncie.

Wokół starówki są na szczęście inne miejsca, gdzie autobus może się zatrzymać.