Wycieczka szkolna do Torunia

Jak zaplanować wycieczkę do Torunia?

 

 

Pragniemy podzielić się z Wami wskazówkami, spostrzeżeniami z życia turystycznego Torunia. Sądzimy, że ułatwią Wam przygotowanie się do wycieczki szkolnej do Torunia. Jeśli jedziecie do miasta Kopernika i pierników po raz pierwszy lub jesteście świeżo upieczonymi organizatorami – ten tekst jest dla Was.

Nie chcemy nikogo straszyć 😉 ale wycieczka klasowa do Torunia w szczycie sezonu to wyższa szkoła jazdy!

 

Oto 7 rzeczy, których nie możesz przeoczyć wybierając się do Torunia.

 

 

1. Planowanie dnia

Podczas jednodniowego pobytu w Toruniu korzystajcie z max. 4 aktywności. W przypadku młodszych dzieci – sugerujemy max. 3 aktywności.  Zwiedzanie z przewodnikiem także się do nich zalicza. Podczas 8 godzin pobytu można zmieścić aż 5 godzin atrakcji (czyli zwykle 4 miejsca do odwiedzenia) .  Trzeba jednak rozważyć, czy to konieczne.  Z jednej strony dzieci muszą być czymś zajęte, z drugiej zaś nie powinny być przemęczone nadmiarem bodźców. Jeśli to możliwe róbcie przerwy między atrakcjami, nie planujcie ich dosłownie pod rząd.

Tak czy owak Toruń w 1 dzień to przyjemność, takie zwiedzanie pozostawia niedosyt i głowę pełną wrażeń.

 

2. W jakiej kolejności zwiedzać poszczególne atrakcje?

Na początku pobytu proponujemy korzystać z aktywności wymagającej największego skupienia, świeżości umysłu. Tu sugerujemy zwiedzanie z przewodnikiem.  Na koniec wycieczki  warto odwiedzić miejsce, w którym można choćby usiąść – np. Planetarium, teatr Baj Pomorski.

Jeśli chodzi o odwiedziny w Domu Legend Toruńskich, wielu naszych Gości zwracało uwagę na to, że zwiedzanie miasta po pokazie legend jest znacznie ciekawsze. Można wówczas „na żywo” zobaczyć miejsca o których usłyszało się w legendach.

 

3. Czy rezerwacje miejsc są konieczne?

Rezerwacje atrakcji i obiadów w Toruniu są naprawdę niezbędne. W najgorętszych miesiącach (od poł. kwietnia do końca roku szkolnego oraz od połowy września do końca października) chętnych do odwiedzenia np. Żywego Muzeum Piernika jest wielokrotnie więcej niż dostępnych miejsc.  Większość atrakcji turystycznych Torunia to niewielkie obiekty.  Np. w Domu Legend mieścimy tylko 50 osób na raz. Także restauracje bez uprzedzenia nie obsłużą 50 osób jednocześnie.

 

4. Rezerwacja = zakup biletów

Jest jeszcze jedna rzecz związana z rezerwacjami atrakcji. W większości przypadków jest ona równoznaczna z zakupem biletów. Zbiórkę pieniędzy na wyjazd w maju trzeba urządzić już w styczniu. Zakupy biletów z dużym wyprzedzeniem, w obliczu wciąż rosnącej popularności miasta (ok. 2,5 miliona turystów rocznie w 200 tysięcznym Toruniu) i łatwości zakupów internetowych, stają się standardem.

Lubiane atrakcje prowadzą rezerwacje mailowe lub sprzedaż internetową bo to najpewniejszy sposób, by nie zdublować rezerwacji sali / zwiedzania/ pokazu. Wszak nie ma nic gorszego niż dwie grupy turystów u bram. 😉 Pisemna forma zamówienia to najskuteczniejsza, odporna na pomyłki metoda, warto ją stosować.

Przy okazji dajemy Wam instrukcję obsługi systemu rezerwacyjnego Domu Legend.

 

5. „Przyjdziemy o innej godzinie, mamy poślizg.”

Spóźnienia nie wchodzą w grę. Jeśli mieliście wykupiony bilet na 10:00, a przyjedziecie na 10:30, to pół godziny seansu / pokazu / zwiedzania niestety będzie stracona. Zobaczycie jedynie końcówkę.  Jeśli tylko atrakcja będzie miała wolne miejsca na inną godzinę, z pewnością was wówczas zaprosi.  W większości przypadków będzie to jednak niemożliwe. We wiodących miejscach całe dnie są wyprzedane z góry. Również rozchwytywani przewodnicy mimo najlepszych chęci, nie przesuną waszej wycieczki o godzinę, bo potem odbierają inną umówioną grupę.

Ponadto, do miejsc takich jak np. Żywe Muzeum Piernika czy Niewidzialny Dom nie da się wejść w połowie zwiedzania. Wizyta nie polega na oglądaniu obiektów jak na klasycznej wystawie muzealnej. Argument „uwiniemy się w 20 minut”, niestety nie ma tu zastosowania.

 

6. Jak daleko jest do Domu Legend z Żywego Muzeum Piernika?

Toruńska starówka to bardzo zwarty, niewielki obszar. Od jednej atrakcji do drugiej w każdym przypadku dotrzecie w ciągu 3-10 minut.  Jeśli więc zadzwonicie do dowolnego miejsca, w każdym usłyszycie, że dojście do niego spod pomnika Kopernika zajmuje 5 minut. Tylko niektóre duże atrakcje położone są poza starówką, do nich dojedziecie swoim autokarem w ciągu 15 minut. Są to np. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fort IV Twierdzy Toruń.

Osobom lubiącym mieć wszystko zapięte na ostatni guzik polecamy mapy Google i opcję sprawdzania czasu dotarcia z jednego miejsca do drugiego. Ponadto, bezpośrednio naprzeciwko pomnika Kopernika w Toruniu swą siedzibę ma Ośrodek Informacji Turystycznej. Gdy będziecie na miejscu kompetentni pracownicy doradzą Wam w każdej sprawie.

 

7. Gdzie wysadzić grupę z autokaru?

Na starówkę autokary nie wjeżdżają, najlepiej zatrzymać się nad Wisłą, przy Bulwarze Filadelfijskim lub przed CKK Jordanki, na al. Solidarności.

Wokół starówki są także inne miejsca, gdzie autobus może się zatrzymać.